1. Homoródfürdő - Hargitafürdő - Csíkszereda - Csíksomlyó, a kegytemplom látogatása - Gyímesek - Ezeréves határ
Hargitafürdő - Ma Csíkszeredához tartozó település, a csíkiak kedvenc síparadicsoma. Hegyvidéki jellegű, helyi érdekű fürdő- és üdülőhely. A település területén több kénes, szénsavas ásványvízforrás van: a Vallató hideg fürdő 6-7 fokos vize, 8 kabinos meleg fürdő, két kénes gödre jó hatású általános gyengeségnél, Basedow-kórnál, idegességnél, testi és szellemi kifáradásnál. A Hargitafürdői mofetta gyógyértékét korán felismerték. A gázfürdő-kúra hatására a betegek állapota javul, izületi gyulladásuk mérséklődik.

Homoródfürdő az országos jelentőségű üdülőtelep, bővizü borvízforrásokkal, Csíkszeredától mindössze 31 km-re fekszik.

Csíksomlyó 1567 óta a pünkösdi zarándoklatok helye, melynek központjában a Napba öltözött Asszonyt ábrázoló kegyszobor áll.
A csíksomlyói pünkösdi búcsú a székelyek legnagyobb ünnepe. Óriási tömegben jönnek ide a székely, csángó és távolabbi zarándokok, a világ minden részéről. A búcsú fő ünnepe pünkösd szombatján van. Ekkor délután 1 órakor tartják a nagy misét annak a széles hágónak a gyepén, amely a templom feletti, Jézus hegyének is mondott Kissomlyó és az azon túl emelkedő 1035m magas Nagysomlyó erdős hegye között mélyed be. Évente több százezren vesznek részt az ünnepségen, a szentmisét rendszerint a Duna TV élőben közvetíti.

A Gyímesekben a csángók népszokásaival, kultúrájával ismerkedhetnek meg. A gyímesi szoros a Tatros völgyének legérdekesebb szakasza.
A történelmi határ ezen a szakaszon a Csülemér gerinc közelében ereszkedett alá, a Csülemér patak völgyében egészen a Tatrosba való ömléséig. Itt állították fel az 59. számú határoszlopot. Megtekinthető az egykori vámhivatal, a fináncok épületeinek romjai és régi ráktárhelyiségek alapja.

2. Gyilkostó - Békás szoros
A Gyilkostó az ország egyik legszebb tava, székelyföld természeti ritkasága amely a víz alatti fenyőerdő maradványból adódik. A tó 1837-ben keletkezett: a tó keleti szélén emelkedő Gyilkos-kő oldalából az agyagos lejtőtörmelék hegyomlásként zúdult alá, ez eltorlaszolta a Békás patak vizét.

A Békás szoros a Keleti Kárpátok legnagyobb hasadékvölgye. A szorosban sétálva 200-300 m magas sziklafalak tornyosulnak a gyalogos fölé.

3. Tusnádfürdő - Szent Anna tó - Mohos tőzegláp
Tusnádfürdő országos és nemzetközi hírnek örvendő látványosság, alcsíki medence egyetlen városa. Ezt a címet gyógyfürdőinek, ásványvizeinek, borvízforrásainak köszönheti.

A Szent Anna tó európa egyetlen nagyméretű, épen maradt vulkáni krátertava. Élővilága szegényes ami csökkent ásványianyag tartalmáról tanuskodik, kráter 950 méteres szintig mélyed. A Nagycsomád ikerkráterének másik részében a Mohos-tó medencéje helyezkedik el.

A Mohos-tó a folyamatos feltöltődés eredményeként mára egy egészen különleges havasi tőzegláppá, úgynevezett felláppá vált. A Mohos-tó növényvilága is nagyon különleges, a mohafélék húsz fajtája és a hatmatű négy fajtája mellett olyan növényritkaságok is fellelhetők itt, mint például a gyapjúsás, a tőzegrozmaring vagy a tőzegáfonya. |
|

Bálványosvár romja a fürdőtől háromnegyed órányira, egy 1029 m magas hegycsúcson található. Az Apor-nemzetség birtoka volt, sok monda, néphagyomány fűződik hozza. Ezeknek alapján írta Jókai Mór a "Bálványosvár" című regényét.

4. Székelyudvarhely, múzeum - Székely Támadt vár - Jézus Szíva-kápolna - Szejkefüdő - Orbán Balázs sírja
Székelyudvarhely történelme a Csicser, a Budvár, a Székely Támadt vár és a Szentmiklós hegy közé ékelődik. Legősibb történelme a Budvárnak van melyet a legenda szerint a hun királynak, Attilának a testvéröccse Buda épített, és amelyet 1241-ben a tatárok leromboltak.

A Székely Támadt vár maradványa amely egykor kolostor volt, a központban található. 1562-ben János Zsigmond idejében, fellázadt a székelység, de a lázadás kudarcba fulladt. Innen ered a vár elnevezése.
Hargita megye műemlékeinek hivatalos jegyzékében (1992) műemléképületként szerepel. Székelyudvarhely déli bejáratánál, a Szálvátor-hegy (Köszörűkő) végződésében, a Nagy-patak völgye alsó szakaszán, az egykori Gyárosfalva területén, a gyógyító források közelében egy kis imaház, védőfallal körülvett templomocska húzódik meg. Ez a Jézus - kápolna vagy más néven Jézus Szíve - kápolna, Szentszív - kápolna.

Szejkefürdő Székelyudvarhely szabadidő központja és üdülőtelepe. Neve összefonódik Orbán Balázs nevével akinek sírhelye is itt található. Ivókúrára alkalmas petróleumos borvize, kénes melegfürdője és gyógyiszapja van.

5. Farkaslaka, Tamási Áron síremléke és szülőháza - Korond, a fazekas kirakodóvásár - Parajd, sóbánya - Szováta, Medve tó
Farkaslaka és Tamási Áron eggyé nőtt a hely- és környékbeliek tudatában. A külföldön is ismert író sírját és az emlékművet naponta felkeresik, a Tamási emlékház főként a nyári idényben látogatott.

Korond a sóvidék egyik leghíresebb települése, neve elválaszthatatlan a népi kerámiától, a népi fazekasság, egyik erdélyi központja.

Parajd sobányájáról híres község, jellegzetes havasaljai település. A sóbányában a látogatókat, az asztmás betegeket autóbusz viszi le.

Szováta európai hírű üdülőváros. Legnagyobb kincse a völgykatlanban fekvő medvetó, amely az ország legnagyobb hőtároló tava. Alakja egy kiterített medvebőrhöz hasonlít.

6. Madarasi Hargita hegység a Központi Hargita legmagasabb csúcsa a maga 1801 m magasságával. A környéken, ahogy az a keleti kárpátok vulkáni vonulatára jellemző gyakoriak a kénhidrogénes és széndioxidos gázömlések, a kaolin, a pirit és az érc képződmények.

|